Vizyon - Misyon - Degerler - Etik

Vizyonumuz

Sundugu hizmetlerle kisilerin, kurumlarin degisen ve gelisen ihtiyaçlarina çözümler üreten, yenilikçi ve lider bir kurum olmak.

Misyonumuz

Koçluk, egitim ve  hizmetlerimizle kisilerin, kurumlarin gelisimine katki saglamak ve kisilere, kurumlara deger katmak.

 

Degerlerimiz

  • Insan Odaklilik

Iinsana duyarlilik, insana insan oldugu için saygi gösterme ve deger verme anlamindadir. Yapilanlarin insan yararina, insanin isini kolaylastiran, insana deger katan yönünün olmasi hedeflenmektedir.
 
  • Sabirlik

Olaylari herkesin kendi zamanlari içinde gerçekleseceginin bilinci ile hayat önceliklerini belirlenmesi anlaminda, zamani etkin kullanmak hedeflenmektedir.
 
  • Yenlikçilik

Çagin teknolojik ve her alandaki gelismeleri ve yenilikleri egitime ve ögretime entegre edilmesi ifade edilmektedir.
 
  • Üretkenlik

Yeni yaklasimlar ile yeni ürün ve hizmetler üreterek gelismeyi ifade eder.
 
  • Hayal Gücünü Kullanan

Hayalperestligin berisinde, hayalgücünü kullanmayi ifade eder. Yahya Kemal’in Deniz Tutkusu siirinde bir misrada söyledigi gibi “Insan, âlemde hayâl ettigi müddetçe yasar.” Insani hayatta tutan, motive eden istekleri, arzulari, hayalleridir. 
 
 

Etik

Etik Kurallari ve Dogru Koçluk Uygulamalari

 
ELMAS KOÇLUK, faaliyetleri yürütürken “Koçluk” Etik Kurallari ve Dogru Koçluk Uygulamalarina ve Koçluk Dernegi Etik Ilke ve Kurallarina uymakta ve her iki kurumun etik kurallarina uygun olarak hizmet vermektedir.
 
 

"Koçluk" Etik Kurallari ve Dogru Koçluk Uygulamalari

Koçluk en iyi koçluk uygulamalarinin sürdürülmesini taahhüt eder. Geçerli etik uygulamalari ile ilgili temel unsurlar, “Etik Kurallari ve Dogru Koçluk Uygulamalari” ile düzenlenir. Bu kurallar kapsaminda, koçluk hizmeti alan kisi “Koçluk Alan” olarak adlandirilmistir.
 
Tüm Koçluk Alanlar Koçlarindan yüksek standartli bir hizmeti hak ederler. Koçlar bu standardi saglayabilmek için; etik, yetkin ve etkili koçluk çalismalari yapilabilmek üzere Dernek tarafindan hazirlanan “Etik Kurallar ve Dogru Koçluk Uygulamalari” ile uyum içinde çalismayi taahhüt ederler. 
 
1. Koçlarin kisisel ve mesleki sinirlarini bilmeleri gerekmektedir:
Kisisel: Koçlarin, koçluk uygulamalarini yapabilmeleri için kendi sagliklarini korumalari ve formda kalmalari: Aksi durumda Koçlarin; yeniden çalismaya baslayabilecek saglik ve formu kazanincaya kadar, yapmakta olduklari koçluk uygulamalarindan geri çekilmeleri gerekmektedir. Bu dönem zarfinda, Koçluk Alana uygun bir alternatif destek sunulmalidir.
 
Mesleki: Koçlarin deneyimlerinin, Koçluk Alanin gereksinimlerini karsilayabilecek yeterlikte olmalidir: 
Aksi durumda Koçluk Alanlar; daha deneyimli Koçlar, danismanlar, psikoterapistler gibi kendilerine daha uygun olabilecek uzmanlik alanlarina yönlendirilmelidirler. Koçlarin, özellikle de bazi Koçluk Alanlar için normalde koçluk görüsmeleri kapsaminda yer alandan daha fazla psikolojik destek gerekebilecegi olasiligina karsi, hassas davranmalari gerekmektedir. Bu gibi durumlarda Koçluk Alanlin (hekim vb.) uygun bir tedavi kaynagina, bir danismana veya psikoterapiste, psikolojik destek hizmetlerine ve/veya kurumlarina yönlendirilmesi gerekmektedir. 
 
2. Koçlar, ilk seanstan önce ve ilk seans sirasinda; koçluk sözlesmesi, koçluk sartlari ve kosullari konusunda Koçluk Alanin tamamen bilgilenmesini saglamakla yükümlüdür. Bu konular gizlilik, seans maliyetleri ve seanslarin ne siklikla yapilacagi gibi unsurlari içerir. Koç tarafindan yapilan tüm talepler dürüst, dogru ve Koçluk mesleginin itibarini zedelemeyecek nitelikte olmalidir. Koçluk çalismasi sirasinda yasalara uygun olmayan herhangi bir faaliyetin ortaya çikmasi halinde veya Koçluk Alanin ve üçüncü sahislarin zarar görme olasiliginin olmasi durumunda, Koçun Koçluk Alanin gizliligini tam olarak saglayamayabilecegini ve üçüncü sahislari da söz konusu duruma dâhil edebilecegi hususunun tüm koçluk kontratlarinda açikça belirtilmesi gerekmektedir. Koç mümkün ve uygun oldugu hallerde bunu, Koçluk Alanin izni ve mutabakati ile yapacaktir. Çocuklara yapilan koçluk uygulamalarinda, ebeveynler ve çocuklarla ilgili gizlilik seviyesinin çocugun iyiligi gözetilerek, özel bir anlasma ile belirlenmesi gerekmektedir.
 
3.   Koçlar; koçluk sürecinde uygulanacak olan yöntem, teknik ve yollar hakkinda Koçluk Alanlarin bilgi alma isteklerini yanitlamak için açik ve istekli olmalidirlar. Bu açiklik ve isteklilik, anlasmaya varilmadan önce ve tüm anlasma süresince de devam etmelidir.
 
4.   Koçlar kültür, din, irk, cinsiyet ve engellilik gibi konulara ve tüm diger esitlik ve farkliliklara karsi da duyarli olmalidir.
 
5.   Koçlar, Koçluk Alanlarin koçluk sürecinin herhangi bir asamasinda koçluk hizmetini almayi sonlandirma haklarina saygi göstermelidir. 
 
6.   Koçlar, Koçluk Alanlarla olan çalismalari hakkinda düzenli kayit tutmalidirlar. Bu kayitlarin dogru olmasi, ayni zamanda da üçüncü sahislara ifsasina karsi makul güvenlik tedbirlerinin alinmis olmasi gerekmektedir. Bilgi güvenligi yasasi gibi yürürlükte olan ve Koçluk Alanin haklarini koruyan tüm kanunlara dikkat edilmelidir. 
 
7.   Koçlar, yaptiklari isin kalitesini denetlemeli ve mümkün olan her durumda Koçluk Alanlardan ve diger profesyonellerden geribildirim almalidir.
 
8.   Koçlarin, yaptiklari çalismalarla ilgili olarak düzenli danismanlik destegi almalari beklenmektedir. Söz konusu destek, isinde deneyimli ve kalifiye koçlarin süpervizörlügü seklinde alinmalidir.
 
9.   Bir Koç, Profesyonel Gelisiminin Devamliligi (PGD) için bir yil içerisinde en az 30 saat teorik ve pratik egitim almayi hedeflemelidir. Bireysel koçluk akreditasyonu için gereklidir.
 
10. Koçlar, yaptiklari isi etkileyebilecek tüm yasal zorunluluklar hakkinda bilgi sahibi olmali ve bu kanunlara tamamiyla uyum saglamalidir.
 
11. Koçlar, is alani olarak koçluk mesleginin de kapsandigi bir mesleki sorumluluk sigortasina sahip olmalidir.
 
12. Koçlarin, Koçluk Alanlar ve/veya sponsor organizasyonlar arasinda olusabilecek herhangi bir ikili iliskinin etkilerini de dikkate almalari gerekmektedir. Böyle bir iliskinin tespit edilmesi halinde, iliskide olan tüm taraflara açiklama yapilarak, koçluk iliskisinin devam etmesi veya sonlandirilmasi konusunda bir anlasmaya varilmalidir.
 
13. Çocuklar ile yapilacak herhangi bir koçluk görüsmesi öncesinde, veliden izin alinarak, Avrupa Birligi ülkelerinde ise ilgili CRB kontrolleri yapilarak koçluk hizmeti verilmelidir. 
 
14. Koçlar, koçluk mesleginin itibarini zedeleyecek her tür hareketten kaçinmalidir. 
 
Tarih 30 Eylül 2010
 
 

Uygulama

ELMAS Koçluk ve Gelisim Merkezi tarafindan düzenlenen atölye çalismalari, seminerler, koçluk egitimleri ve diger egitimler, hizmetler ya da danismanlik hizmetleri yalnizca kisisel gelisim alaninda bilginizi arttirmak, potansiyelinizi ortaya çikartmayi, kendinize ve çevrenize daha yararli bir kisi olmanizi hedeflemektedir. Is ya da sosyal alanlarda, iliskilerde, egitim hayatinizda, doyumunuzu ve hayat kalitesini artirmayi amaçlanmaktadir. 
 
Hizmetlerimiz, atölye çalismasi, koçluk, seminer ya da danismanlik hizmeti bir hastalik tanisi koyma ve tedavi etme amaci tasimaz. Koçluk hastalik tanisi koyma, tedavi etme amaci ile kullanilmaz. ELMAS Koçluk, verdigi hizmetlerin her asamasinda profesyonel standartlari  korumayi taahhüt eder.  
 
 
Bilgi Notu: ELMAS Koçluk ve Gelisim Merkezi tarafindan düzenlenen koçluk egitimleri ve diger egitimler, atölye çalismalari, seminerler, hizmetler ya da danismanlik hizmetleri yalnizca kisisel gelisim alaninda bilginizi arttirmayi, potansiyelinizi ortaya çikartmayi, kendinize ve çevrenize daha yararli bireyler olmanizi hedeflemektedir.
 
Is ya da sosyal alanlarda, iliskilerde, egitim hayatinizda doyumunuzu ve hayat kalitenizi artirmayi amaçlamaktadir. Tarafimizdan sunulan hiçbir koçluk, etkinlik, atölye çalismalari, seminer ya da danismanlik hizmetleri bir hastalik tanisi koyma ve tedavi etme amaci tasimaz.

 

Verdigimiz egitimler ve koçluk, hastalik tanisi koyma, tedavi etme amaci ile kullanilmaz. Hizmetlerimiz ve Koçluk Egitimlerimiz “Koçluk” Etik Kurallari ve “Iyi Koçluk Uygulamalari” çerçevesinde yürütülmektedir.
 

…Mükemmellige Ilerle